Doplňovačka - text učiva

Ikona iDevice Doplňovačka - Včelárstvo, rybárstvo a rybnikárstvo
Doplň chýbajúce slová!

Včelárstvo

Včelárstvo je chov včelích kolónií v . Chovateľ včiel sa nazýva . Včelári sa starajú o včely, aby získali med, vosk, propolis, včelí peľ, materskú a včelí jed. Starostlivosť zahŕňa zabránenie vnikania škodcov do úľov, likvidáciu , dokrmovanie, kontrolu zárodkov, starostlivosť o plásty, stáčanie medu... Včely majú veľký význam aj pri rastlín. Včelie spoločenstvo - - zahrňa jednu včeliu nazývanú aj kráľovnou, v lete asi 40 000 až 60 000 a v období rozmnožovania niekoľko stoviek až tisíc . Kráľovná žije 2 až 6 rokov, robotnice 1 až 4 mesiace (v lete len niekoľko týždňov), trúdy žijú asi 30 až 60 dní. Jedno spoločenstvo obsahuje asi 40 000 až 70 000 jedincov.

Práca včelára pri úli
By Lubman04 (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Deľba práce vo včelstve

  • Matka - plodná samička, kladie , jej úlohou je obnova včelstva.
  • Trúdy - samčeky, ich úlohou je mladé matky, v prípade potreby pomáhajú zahrievať včelie larvy, keď ich už včelie spoločenstvo nepotrebuje, tak ich robotnice .
  • Robotnice - neplodné , vyhľadávajú a prinášajú potravu, vytvárajú z nektáru a medovice, uskladňujú med v plástoch, konzervujú peľ, stavajú plásty z , ktorý vylučujú zo špeciálnych žliaz, kŕmia matku, trúdy a larvy, chránia vchod do úľa, čistia a upratujú úľ, vetrajú a udržujú správnu teplotu v úli. Nektár (sladké šťavy z kvetov) a medovicu (sladké šťavy z listov a ihličia) zlizujú ústnymi orgánmi a do úľa ich prinášajú v medovom žalúdku. Peľ prinášajú vo vačkoch na zadných nožičkách. Pri preletovaní z kvetu na kvet prenášajú peľ aj na chĺpkoch na svojom tele, čím kvety.

Matka v strede, robotnice okolo
By Waugsberg (Vlastné dielo)
[GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Vývin včiel

Včely sa vyvíjajú premenou (vajíčko → larva → kukla → dospelý jedinec). Vajíčka kladie matka, z nich sa liahnu , ktoré robotnice kŕmia materskou kašičkou prvé 3 dni, neskôr nektárom a peľom. Po niekoľkých dňoch sa larva mení na kuklu z ktorej sa vyvinie dospelý jedinec. Po určitom čase si včelstvo vychová mladú kráľovnú. Vo včelstve môže byť iba jedna matka, preto stará kráľovná s časťou robotníc a trúdov odletí - hovoríme o včiel. Kráľovná kladie približne 2500 vajíčok každý deň.

Vajíčka a larvy včiel
By Waugsberg (talk · contribs) (Self-photographed)
[GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Využitie včelých produktov

  • - sladidlo, potravinárstvo, kozmetika, liečenie porúch trávenia, dýchania a krvného obrazu
  • - liečenie reumatizmu
  • - dezinfekčné a protizápalové účinky, liečivá a kozmetika
  • - výroba liekov a kozmetiky, potravinársky doplnok
  • - kozmetika, liečivá, sviečky

Med
By ProjectManhattan (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Život robotnice

Po vykuklení robotnice prvé tri dni plásty, aby do nich mohla matka naklásť vajíčka. Potom 10 dní kŕmia a starajú sa o larvy, tvoria vosk (stavajú a opravujú plásty), spracúvajú peľ, nektár a medovicu. Potom vylietajú z úľa a zbierajú peľ, nektár, medovicu a vodu. Po prílete do úľa robotnice tancujú dorozumievací , ktorým opisujú údaje o zdrojoch, orientačným bodom je Slnko.

Robotnica pri zbere nektáru
By درفش کاویانی (Vlastné dielo)
[CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Rybárstvo a rybnikárstvo

Rybárstvo sa venuje rýb. Rybnikárstvo sa zaoberá rýb v . Rybník je umelo vytvorená vodná nádrž určená predovšetkým na chov rýb. Rybári nielen ryby lovia, ale ich aj rozmnožujú a odchovávajú, vysádzajú (vypúšťajú) do vôd, ochraňujú ryby aj vody, prikrmujú ryby, čistia rybníky aj toky... Hospodárske výlovy rýb sa vykonávajú hlavne pomocou . V rekreačnom a športovom rybolove sa používajú na lov . Cieľom je chytiť rybu na s návnadou. Často chovanými a lovenými rybami sú kapor a pstruh. Chov rýb má veľký hospodársky význam - zabezpečujú zdroj výživy ľudí. Konzumácia rýb je zdravá, sú ľahko stráviteľné, ich mäso obsahuje kvalitné a vitamíny (A, D).

Výlov rýb na rybníku do siete
By svajcr (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons  

Odporúčané hodnotenie doplňovačky


Percento správnych odpovedí (%) Známka
100 - 90 1
89 - 75 2
74 - 50 3
49 - 21 4
20 - 0 5

Ako vypočítať percento (%) správnych odpovedí?

Percento správnych odpovedí (%)
=
(počet správnych odpovedí : celkový počet odpovedí) . 100Príklad:

Zadanie

Správnych odpovedí bolo 10.

Celkový počet odpovedí bol 20.

Percento správnych odpovedí = ? %

Výpočet

Percento správnych odpovedí = (10 : 20) . 100

Percento správnych odpovedí = (0,5) . 100

Percento správnych odpovedí = 50 %

Výsledná známka: 3

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.