Doplňovačka - text učiva

Ikona iDevice Doplňovačka - Chovateľsky významné vtáky
Doplň chýbajúce slová!

Chovateľsky významné vtáky - hydina

Chovateľsky významné vtáky nazývame aj . Rozdeľujeme ju na hrabavú a vodnú hydinu. Medzi najčastejšie chovanú hydinu patrí kura domáca a morka domáca, menej často sa chovajú perličky a prepelice. Medzi hydinu patrí kačica domáca a hus domáca. Niekedy sa chová ako hydina aj holub domáci (mäso), ale väčšinou sa chová zo záľuby.

Kura domáca

Bola domestikovaná a vyšľachtená z kury divej v juhovýchodnej Ázii asi pred 6000 rokmi. Chová sa najmä pre mäso a , ale boli vyšľachtené aj bojové a okrasné plemená. Samec je , samica sliepka a mláďa je . Samicu, ktorá sedí na vajíčkach, nazývame . Kuriatka sú , čo znamená, že po vyliahnutí si musia potravu hľadať samé, zdržujú sa v kŕdliku pri matke. Vo veľkom sa chovajú v , vajíčka sa tu zohrievajú a otáčajú v liahňach. Kohút sa od sliepky nápadne líši vonkajším vzhľadom - je väčší, má pestrejšie a dlhšie perie, má ostrohy a väčší hrebeň a laloky. Takáto nápadná vzhľadová odlišnosť samca a samice sa nazýva pohlavná . Kury sú všežravé - semená, výhonky rastlín, bezstavovce a drobné stavovce. Kury len slabo a nemotorne lietajú. Patria medzi - majú nohy prispôsobené na hrabanie v pôde, kde si hľadajú potravu.

Kura domáca - v strede je kohút
By Audrey from Central Pennsylvania, USA (ChickensUploaded by Fæ)
[CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons

Morka domáca

Bola vyšľachtená z morky divej, domestikácia prebehla asi pred 3000 rokmi indiánmi v strednej . Po pštrosovi je to najväčší domestikovaný vták. Chová sa pre . Samec je , samica morka a mláďa je morča. Mláďatá sú nekŕmivé. Pohlavná dvojtvarosť - moriak je väčší, má guľovitý tvar tela (morka podlhovastý), je pestrejší, má nápadné kožné výrastky na hlave a krku, chvostové perá vytvárajú vejár. Živí sa podobne ako kura.

Hlava morkyHlava moriaka
↑ By Scott Bauer (USDA Image Number K7043-16.[1]) [Public domain], via Wikimedia Commons
By Keith Weller [Public domain], via Wikimedia Commons ↑

Hus domáca

Pochádza z divých husí, domestikované boli pravdepodobne pred 7000 rokmi v Mezopotámii. Husi sa chovajú hlavne pre , tuk a perie (menej pre vajcia a aj hnoj). Samec je , samica hus a mláďa . Húsatá sú nekŕmivé. Husi sa živia hlavne potravou (semená, listy tráv a bylín).

Husi
By Ronnie Macdonald from Chelmsford, United Kingdom (Geese at Stone StoreUploaded by russavia)
[CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons

Kačica domáca

Pochádza z divých kačíc, domestikovaná bola pravdepodobne pred 2200 - 2300 rokmi v Egypte, Mezopotámii a Číne. Kačice chováme pre , tuk, perie a vajíčka. Vajíčka vodnej hydiny musia byť dobre tepelne spracované, lebo je vysoké riziko nakazenia salmonelózou (hnačkové ochorenie). Samec je , samica kačka, mláďa káčatko. Káčatká sú nekŕmivé. Kačice sa živia rastlinnou potravou a drobnými vodnými živočíchmi.

Pohlavná dvojtvarosť - vpravo káčer, vľavo kačka
By 663highland (663highland) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-2.5], via Wikimedia Commons

  

Odporúčané hodnotenie doplňovačky


Percento správnych odpovedí (%) Známka
100 - 90 1
89 - 75 2
74 - 50 3
49 - 21 4
20 - 0 5

Ako vypočítať percento (%) správnych odpovedí?

Percento správnych odpovedí (%)
=
(počet správnych odpovedí : celkový počet odpovedí) . 100Príklad:

Zadanie

Správnych odpovedí bolo 10.

Celkový počet odpovedí bol 20.

Percento správnych odpovedí = ? %

Výpočet

Percento správnych odpovedí = (10 : 20) . 100

Percento správnych odpovedí = (0,5) . 100

Percento správnych odpovedí = 50 %

Výsledná známka: 3

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.