Doplňovačka - text učiva

Ikona iDevice Doplňovačka - Nežiaduce živočíchy v domácnosti a pre človeka
Doplň chýbajúce slová!

Živočíchy znehodnocujúce potraviny

obyčajný

Je chrobák, ktorý kladie vajíčka do obilia a . Jeho larvy sa nazývajú aj múčne červy. Živia sa obilím a múkou, preto pri premnožení spôsobujú veľké hospodárske škody. Larvy môžu mať aj viac ako 2,5 cm, dospelý chrobák má do 1,8 cm. Larvy obsahujú veľa bielkovín, preto sa využívajú ako výdatný zdroj živín pre teráriové zvieratá a vtáky.

Múčiar obyčajný
By Totodu74 (Vlastné dielo) [Public domain], via Wikimedia Commons

potravinová

Je motýľ kladúci vajíčka do potravín (múka, pekárenske výrobky, ryža, čokoláda...). Larvy potom znehodnocujú potraviny a pri premnožení spôsobujú veľké hospodárske škody. Najlepšia ochrana je udržiavať hygienu a dobre potraviny. Jej príbuzná moľa šatová spôsobuje škody na látkach z materiálov.

Moľa potravinová
By Sarefo (Vlastné dielo) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Mravec

K nám bol dovlečený z Afriky alebo Ázie. Je a preto dokáže u nás žiť iba v ľudských obydliach. Meria 2 mm. Živí sa všetkými potravinami a môže prenášať . Je veľmi ťažké ho zlikvidovať.

Mravec faraónsky s kryštálikom cukru
By Julian.szulc (Vlastné dielo) [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

Mucha domáca

Muchy sú najčastejší nežiadúci hmyz v našich domovoch. Často sadajú na . Na sebe a vo výkaloch môžu prenášať . Potraviny by sme mali pred muchami schovávať.

Mucha domáca
By Dэя-Бøяg (Vlastné dielo) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Šváby

Šváby sa vyskytujú v hygienicky zanedbaných priestoroch. Požierajú potraviny a prenášajú . Medzi najčastejšie druhy patrí šváb obyčajný, šváb americký a rus domový. Likvidujeme ich .

Šváb obyčajný
By Acrocynus (Acrocynus) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

obyčajná

Živia sa organickým odpadom v domácnosti (omrvinky, rozsypaná múka, zvyšky potravín...) Aktívne sú v . Radi žijú vo vlhkom a teplom prostredí. Nespôsobujú veľké hospodárske škody ale ich prítomnosť v domácnostiach môže byť nepríjemná.

Švehla obyčajná
Christian Fischer [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Parazity (cudzopasníky)

Sú živočíchy, ktoré žijú na úkor svojho . Odoberajú mu živiny, živia sa jeho krvou alebo tkanivami. Hostiteľ z nich nemá vôbec žiadny prospech, naopak častokrát mu spôsobujú závažné zdravotné problémy, alebo ho môžu nakaziť ochorením, ktoré prenášajú. parazity žijú vo vnútri tela hostiteľa (pásomnice, hlísty, mrle), žijú na jeho povrchu (vši, blchy, ploštice).

detská

Parazituje vo , často sa objavuje v detských kolektívoch. Cicia , čím spôsobuje svrbenie. Môže prenášať aj závažnejšie ochorenia. Samička kladie vajíčka ( ) do vlasov. Jedinou ochranou pred všou je udržiavať hygienu, ale ani to nezaručí, že človek nedostane vši. Zbaviť sa vši môže byť pomerne náročné. Odstraňujú sa rôznymi prípravkami z lekárne a vyčesávaním veľmi hustým .

Vša na vatovej tyčinke
By Eran Finkleעברית: ערן פינקל (Vlastné dielo) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

ľudská

Parazituje vo , cicia . Môže prenášať ochorenia. Samička kladie vajíčka do vlasov, z nich potom opadávajú a larvy sa vyvíjajú v organickom odpade. Častými hostiteľmi bĺch sú mačky a psy.

Blcha
By Powerhauer (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

posteľná

Cez deň sa ukrýva v škárach, pod nábytkom, madracmi..., v noci vylieza. Cicia , čím môže prenášať ochorenia. Prevenciou je hygiena a poriadok. Likvidujeme ich , ale likvidácia býva náročná.

Cicajúca ploštica posteľná
By Content Providers(s): CDC/ Harvard University, Dr. Gary Alpert; Dr. Harold Harlan; Richard Pollack.
Photo Credit: Piotr Naskrecki [Public domain], via Wikimedia Commons

dlhá

Parazitujú v teplokrvných živočíchov, u človeka v tenkom čreve. Jej telo je zložené z hlavičky a . V koncových článkoch sa vyvíjajú vajíčka, ktoré sa výkalmi dostávajú na byliny, tie zožerie dobytok, z vajíčka sa vyvinie larva a uloží sa (uhor) v . Ak zjeme nedostatočne spracované uhrovité mäso, tak získame pásomnicu, preto treba mäso dobre tepelne spracovať. Nakazený človek má zdravotné komplikácie - bolesti brucha, chudnutie, malátnosť...

Pásomnica
See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

detská

Žije v čreve. Samček má 10-20 cm, samička okolo 30 cm. Samičky produkujú až 200 000 vajíčok denne, ktoré sa dostávajú z tela stolicou. Človek sa nakazí neumytou zeleninou, nedostatočnou hygienou, olizovaním prstov, chytaním potravy neumytými rukami... V čreve sa z vajíčok liahnu larvy, ktoré prenikajú cez stenu čreva do ciev. Krvou sa dostávajú do . Vykašliavaním sa dostávajú do hrdla a prehĺtaním opäť do čreva, kde dospievajú. Nakazený človek trpí horúčkami, bolesťami brucha, chudnutím...

Hlísty (škrkavky)
By Alan R Walker (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

ľudská

Samček má asi 6 mm a samička je dlhá asi 12 mm. Parazituje v čreve človeka, najmä detí. Samička vylieza klásť vajíčka do okolia , čo spôsobuje svrbenie. Vajíčka sa dostávajú škrabaním alebo na toalete na prsty a z nich na kľučky, hračky, predmety... a takto sa šíria. Prevenciou je dodržiavanie , hlavne umývanie rúk po toalete a pred jedením.

Životný cyklus mrle
By Enterobius_vermicularis_LifeCycle_pt-version.svg: Derivative work by André Koehnederivative work: Lampa87
(Enterobius_vermicularis_LifeCycle_pt-version.svg) [Public domain], via Wikimedia Commons

 

  

Odporúčané hodnotenie doplňovačky


Percento správnych odpovedí (%) Známka
100 - 90 1
89 - 75 2
74 - 50 3
49 - 21 4
20 - 0 5

Ako vypočítať percento (%) správnych odpovedí?

Percento správnych odpovedí (%)
=
(počet správnych odpovedí : celkový počet odpovedí) . 100Príklad:

Zadanie

Správnych odpovedí bolo 10.

Celkový počet odpovedí bol 20.

Percento správnych odpovedí = ? %

Výpočet

Percento správnych odpovedí = (10 : 20) . 100

Percento správnych odpovedí = (0,5) . 100

Percento správnych odpovedí = 50 %

Výsledná známka: 3

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.