Doplňovačka - text učiva

Ikona iDevice Doplňovačka - Nežiaduce cicavce v okolí ľudských obydlí
Doplň chýbajúce slová!

Nežiaduce hlodavce

Myš domová

Myši sú malé hlodavé . Majú špicatý , zaoblené, takmer bezsrsté , guľaté , dlhý s krátkymi chĺpkami. Chvost slúži na udržiavanie a termoreguláciu (hospodárenie s teplom). Bez chvosta sú dlhé do 10 cm, chvost má tiež do 10 cm. Žijú ako divé zvieratá, ale sú aj domestikované a takéto sa využívajú najčastejšie na v laboratóriach, ale aj ako potrava pre teráriové zvieratá. Divé majú hnedosivú farbu srsti, laboratórne sú rôznych farieb, ale najčasejšie sú biele s červenými očami. Nohy majú , ale dokážu sa rýchlo pohybovať a skákať až do výšky 50 cm. Ozývajú sa piskotom. Aktívne sú väčšinou v , cez deň sa ukrývajú v úkrytoch. Sú všežravé, ale živia sa hlavne rastlinnou potravou. Žijú v menších spoločenstvách, ktoré vedie samec. Kotnosť trvá 19 - 21 dní, počet mláďat vo vrhu je 3 -14 a samica môže mať do roka 5 - 10 vrhov. Mláďatá sa rodia , bez srsti a bez uší. V 5 - 6 týždňoch sú už v podstate dospelé a sú schopné sa páriť a privádzať na svet potomstvo. V divočine sa nedožívajú ani jeden rok, v ľudských obydliach môžu žiť 2 - 3 roky. Sú závažnými škodcami v ľudských domácnostiach, hospodárstvach a v ich okolí. Spôsobujú škody na poľnohospodárskych plodinách, v skladoch potravín, kontaminujú (znečisťujú) poľnohospodárske suroviny aj potraviny a môžu prenášať rôzne nákazlivé .

Myš domová
By 4028mdk09 (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Potkan hnedý

Základným znakom je bezsrstý šupinatý , pri tele hrubší, je niečo kratší ako telo. Žije v približne 200 členných skupinách, v ktorých je prísna hierarchia, hlavne v mestách vo vlhkých priestoroch. Jedince v najnižšom stupienku napr. aj ochutnávajú potavu a keď sa neotrávia, až potom konzumujú ostatní. Hlava je spredu mierne zaoblená, oči sú drobné. Ušnicekrátke a slabo osrstené. na chrbte je sivohnedá až hnedá, na brušnej strane je sivastá. Chvost je zvrchu tmavší než na spodku. Domestikovaný (najčastejšie biely), podobne ako myš, sa využíva na účely, ale aj ako potrava pre teráriové zvieratá. Dožíva sa 3-4 roky v laboratórnych podmienkach, v prírode dva roky. Telo má dĺžku 16 - 27 cm, chvost 13 - 20 cm. Hmotnosť je 140 - 500 g, aj viac. Najväčší potkan bol nájdený vo Švedsku v roku 2014, dĺžka tela bola 39 cm. Potkany sú aktívne hlavne v , sú veľmi obratné a v nebezpečenstve aj . Samica odchováva ročne 3 - 5 vrhov. Gravidita trvá 21 - 24 dní, počet mláďat vo vrhu je 4 - 10, rodia sa holé a slepé, pohlavne dospievajú vo veku 1,5 - 4 mesiacov. Potkany sú - semená rastlín, zelenina, vajíčka vtákov, mäso (napádajú zvieratá až do veľkosti králika). Spôsobujú približne rovnaké škody ako myši.

Potkan tmavý

Žije po celom svete v a teplých horných častiach budov a v sýpkach (stavby na uskladnenie poľnohospodárskych produktov, hlavne obilnín). Vytvára si hniezdo z vetvičiek a trávy. Sfarbenie srsti je , ale môže byť aj tmavohnedá. Dĺžka tela je 25 cm, chvost má dlhší ako telo. Hmotnosť je 110 - 340 g. Výborne skáče a lezie. Potrava ( ) - rastliny, ovocie, hmyz, odpadky, zdochliny, drobné živočíchy... Žije v s 20-60 jedincov. Často na ňom parazitujú blchy, pomocou nich sa šíril mor. Spôsobujú približne rovnaké škody ako myši.

Potkan tmavý
By Kilessan (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Deratizácia

Deratizácia je nežiadúcich cicavcov. Poznáme chemickú, mechanickú a biologickú deratizáciu. Proti myšiam a potkanom musíme bojovať, lebo spôsobujú veľké hospodárske škody a prenášajú nebezpečné nákazlivé ochorenia. spôsob ničenia je pomocou jedov (je riziko otravy domácich zvierat aj ľudí, hlavne detí). Na likvidáciu sa používajú pasce, ktoré myši a potkany usmrtia. spôsob ničenia hlodavcov je pomocou mačiek, psov a dravcov.

Chemická otrava na hlodavce
© Túrelio (via Wikimedia-Commons), 2010 / Lizenz: Creative Commons CC-BY-SA-3.0-de
[» please add this credit below or near the image]
, via Wikimedia Commons

Potkan chytený v pasci - mechanická likvidácia
By Glogger (Own work (picture I took of Victor Rat Trap))
[GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Biologická likvidácia hlodavcov
By Fabian Köster (Vlastné dielo)
[GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

 

  

Odporúčané hodnotenie doplňovačky


Percento správnych odpovedí (%) Známka
100 - 90 1
89 - 75 2
74 - 50 3
49 - 21 4
20 - 0 5

Ako vypočítať percento (%) správnych odpovedí?

Percento správnych odpovedí (%)
=
(počet správnych odpovedí : celkový počet odpovedí) . 100Príklad:

Zadanie

Správnych odpovedí bolo 10.

Celkový počet odpovedí bol 20.

Percento správnych odpovedí = ? %

Výpočet

Percento správnych odpovedí = (10 : 20) . 100

Percento správnych odpovedí = (0,5) . 100

Percento správnych odpovedí = 50 %

Výsledná známka: 3

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.