Doplňovačka - text učiva

Ikona iDevice Doplňovačka - Živočíchy s obrúčkami - obrúčkavce
Doplň chýbajúce slová!

Obrúčkavce sú živočíchy s telom zloženým z (obrúčok). Patria sem mnohoštetinavce (nereidka dravá, afroditka ostnitá...) a opaskovce (bahenníky, dážďovky, pijavice...).

Dážďovka zemná (obyčajná)

Dážďovka
By Rob Hille (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Žije pod . Má červovitý tvar tela, dorastá do 30 cm. časť tela je užšia špicatejšia kratšia pred opaskom, je hrubšia, oblejšia a dlhšia za opaskom. strana je tmavšia a oblejšia, je bledšia a ploskejšia. Dážďovky svojou činnosťou prevzdušňujú pôdu a obohacujú ju o organické látky. Telo je pokryté (s kutikulou - ochrannou vrstvou) so žlazami, ktoré produkujú , ktorý uľahčuje pohyb v zemi. celým povrchom tela (aby sa po daždi neutopila vylieza na povrch). Pohybuje sa sťahovaním , ktoré sú pod pokožkou. Pohybu napomáhajú aj drobné na povrchu tela.

sústava začína ústnym otvorom na prvom článku, nasleduje hltan, pažerák, vakovitý hrvoľ (niekedy sa nazýva aj žlaznatý žalúdok), svalnatý žalúdok (mechanické rozomieľanie potravy), črevo a análny otvor (na poslednom telovom článku). Živí sa zahnívajúcimi organickými látkami z pôdy alebo jej povrchu.

Cievna (obehová) sústava je . Tvorená je dvomi hlavnými cievami - chrbtová a brušná. cieva pulzuje, čím zabezpečuje pohyb krvi (nahrádza srdce) a tým aj rozvádzanie kyslíka a látok. Okrem týchto hlavných ciev má dážďovka aj ďalšie cievy, ktoré sú rozvetvené po celom tele.

sústava je tvorená útvarmi vo väčšine článkov, ktoré sa zužujú do , ktoré vyúsťujú von v nasledujúcom článku. Zabezpečuje vylučovanie nepotrebných látok a splodín látkovej premeny.

sústava je tvorená nervovými uzlami pospájanými nervovými pásmi. Vytvárajú spolu tvar rebríka, preto ju nazývame nervová sústava.

Pohlavné orgány a rozmnožovanie. Dážďovky sú živočíchy. sa tvoria v semenníkoch a vo vaječníkoch, sú v prednej časti tela. Pri párení (prebieha na jar a v lete) si vymieňajú spermie. Opasok produkuje hlien, ktorý pri párení obklopuje dážďovky a vytvára hnedastý (puzdro) vajcovitého tvaru, do ktorého je vtlačené vajíčko a spermie. Vývin je a vývoj nového jedinca z vajíčka v kokóne trvá asi 3 týždne. Dážďovky pohlavne dospievajú asi v 1-2 rokoch.

Stavba tela dážďovky (podľa obrázka):

  1. záhyb čreva na zväčšenie jeho plochy
  2. s kutikulou
  3. sústava
  4. vonkajšia vrstva
  5. vnútorná vrstva
  6. prepážka medzi článkami
  7. kanálik
  8. lievik sústavy
  9. sústava

Stavba tela dážďovky
By Reytan (Vlastné dielo) [Public domain], via Wikimedia Commons

  

Odporúčané hodnotenie doplňovačky


Percento správnych odpovedí (%) Známka
100 - 90 1
89 - 75 2
74 - 50 3
49 - 21 4
20 - 0 5

Ako vypočítať percento (%) správnych odpovedí?

Percento správnych odpovedí (%)
=
(počet správnych odpovedí : celkový počet odpovedí) . 100Príklad:

Zadanie

Správnych odpovedí bolo 10.

Celkový počet odpovedí bol 20.

Percento správnych odpovedí = ? %

Výpočet

Percento správnych odpovedí = (10 : 20) . 100

Percento správnych odpovedí = (0,5) . 100

Percento správnych odpovedí = 50 %

Výsledná známka: 3

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.