Drobné vodné živočíchy – pŕhlivce

Ikona prostriedku iDevice Výučba a učenie

Pŕhlivce, nezmary

Pŕhlivce sú živočíchy s pŕhlivými bunkami na ramenách. Patria medzi ne aj nezmary (ale napríklad aj medúzy a koraly). Nezmary sú drobné prisadlo žijúce (kamene, rastliny) sladkovodné živočíchy. Žijú v čistých vodách. Parí sem napr. nezmar obyčajný, nezmar hnedý a nezmar zelený. Názov nezmar pochádza z jeho veľkej regeneračnej schonosti. Regenerácia nezmara znamená, že mu poškodená alebo stratená časť tela dorastie. Ak by sme ho rozdelili na dve časti, z oboch vyrastú nové nezmary. Živia sa drobnými vodnými živočíchmi, hlavne dafniami a cyklopmi.

Video
Nezmary - video


Stavba tela

Majú valcovité telo. Pri podráždení sa stiahnú. Na podklad sa prichytávajú nožným diskom. Na voľnom konci majú ramená a medzi nimi ústny otvor, ktorý je zároveň aj vyvrhovacím otvorom. Korisť omračujú pŕhlivými bunkami, ktoré majú hlavne na ramenách. K ústnemu otvoru si ju posúvajú ramenami. Trávenie prebieha v tráviacej dutine, ktorá preniká až do ramien. Pohybuje sa preklápaním, kedy sa prichytáva ústnym otvorom a preklopí sa. Majú rozptýlenú nervovú sústavu - nervové bunky s výbežkami sú poprepletané medzi telové bunky. Telo má dve vrstvy buniek - vonkajšiu (pokrýva telo) a vnútornú (vystieľa tráviacu dutinu) - medzi nimi je rôsolovitá hmota. Medzi bunkami nachádzame svalové bunky, nervové bunky, zmyslové bunky, žľaznaté bunky a samozrejme pŕhlivé bunky. Pŕhlivé bunky obsahujú pŕhlivý osteň a vlákno na prichytávanie koristi. Dýchajú celým povrchom tela.

Stavba tela nezmara:

 • nožný disk
 • valcovité telo
 • ramená
 • ústny otvor
 • tráviaca dutina
 • vonkajšia vrstva buniek
 • vnútorná vrstva buniek
 • pŕhlivé bunky

Rozmnožovanie

Nezmary sa rozmnožujú nepohlavne aj pohlavne. Pri nepohlavnom rozmnožovaní na ich tele vyrastajú púčiky, na nich sa neskôr objavujú aj ramená. Takýto typ nepohlavného rozmnožovania nazývame pučanie. Pohlavne sa rozmnožujú vajíčkami a spermiami, ktoré sa tvoria v pohlavných žľazách (majú tvar hrbolčekov na tele nezmara). Vajíčka - samičie pohlavné bunky sa tvoria vo vaječníkoch. Nachádzajú sa bližšie k nožnému disku. Vo vaječníku sa nachádza jediné vajíčko. Spermie - samčie pohlavné bunky sa tvoria v semenníkoch bližšie k ramenám. Semenníky najú tvar bielych vydutín. Nezmar obyčajný je oddeleného pohlavia, nezmar hnedý a zelený sú obojpohlavné živočíchy, lebo jeden jedinec vytvára na svojom tele vajíčka aj spermie. Oplodnenie nastáva splynutím vajíčka a spermie. Z oplodneného vajíčka sa vyvíja nový jedinec.

Video
Pohlavné rozmnožovanie nezmarov - video
Video
Nepohlavné rozmnožovanie nezmara - video


Zdroje textov a informácií k učivu:

Zdroje použitých obrázkov v učive:

 1. Nezmar obyčajný: By Przemysław Malkowski (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
 2. Nezmar hnedý: Lifetrance at en.wikipedia [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
 3. Nezmar zelený: By Frank Fox (http://www.mikro-foto.de) [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons
 4. Regenerácia nezmara: By Gab.tapia (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
 5. Stavba tela nezmara: By Bosch TC. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
 6. Pŕhlivá bunka: By Spaully at en.wikipedia [CC SA 1.0 or Public domain], from Wikimedia Commons
 7. Rozmnožovanie nezmara: By Pancrat (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.