Živočíchy s článkovaným telom – článkonožce

Ikona prostriedku iDevice Výučba a učenie

Článkonožce

Článkonožce sú vodné a suchozemské živočíchy s článkovaným telom. Na rozdiel od obrúčkavcov sa jednotlivé články výrazne od seba líšia stavbou. Patria sem hrotnáče, škorpióny, pavúky, kosce, roztoče, kôrovce (dafnia, cyklop, rak), stonôžky, mnohonôžky, chvostoskoky, hmyz...


Križiak obyčajný

Križiak je užitočný dravý pavúk. Samec meria 5 – 9 mm, samička 10 – 20 mm. Žijú dve letá. Počas života sa 6 - 8 krát zvlieka. Telo je zložené z hlavohrude a bruška, sú spojené tenkou stopkou. Na hlavohrudi sú 4 páry očí, ústny otvor, klepietka s jedovou žľazou, hmatadlá a 4 páry nôh. Na brušku sú dýchacie otvory, vývody pohlavných žliaz, análny otvor a snovacie bradavičky, ktoré vylučujú hmotu na tkanie pavučín.

Video
Križiak obyčajný - video

Vonkajšia stavba tela pavúkov:

 1. článkované končatiny
 2. hlavohruď
 3. bruško

Tráviaca sústava zabezpečuje príjem a využitie potravy. Križiak korisť chytá do pavučiny a po chytení do nej vtláča tráviace šťavy, ktoré rozložia tkanivá koristi. Následne vyciciava tekutý obsah koristi. Takýto typ trávenia je mimotelové trávenie. Časti tráviacej sústavy: ústny otvor, pažerák, žalúdok, slepé črevá, črevo, análny otvor.

Vylučovacia sústava vylučuje nepotrebné látky vznikajúce v látkovej premene. Tvorená je vylučovacími trubičkami.

Cievna (obehová) sústava rozvádza kyslík a látky po tele. Je otvorená. Tvorí ju rúrkovité srdce a cievy, ale krv sa rozlieva aj voľne v telovej dutine.

Dýchacia sústava zabezpečuje príjem kyslíka. Tvoria ju pľúcne vaky.

Nervová sústava zabezpečuje riadenie činnosti organizmu. Je rebríčková.

Rozmnožovanie - križiaky sú oddeleného pohlavia s výraznou pohlavnou dvojtvarosťou. K páreniu dochádza v auguste. V septembri a októbri samičky znesú vajíčka do kôpky, ktorú obalia pavučinou, vznikne kokón. Mladé sa liahnu v máji - vývin je priamy, na jeseň ešte nedospelé zaliezajú do skrýš, ktoré opúšťajú na nasledujúcu jar. Dospievajú v auguste (v druhom roku života), kedy dochádza aj k páreniu.

Video
Anatómia a pitva pavúka - video

Rak riečny

Video
Rak riečny - video

Je článkonožec patriaci medzi kôrovce. Je naším najčastejším rakom. Dorastá do 25 cm. Žije len v čistých vodách. Dožíva sa 10 - 20 rokov.

Hlavohruď a článkované bruško sú pevne prirastené. Povrch tela pokrýva pancier (tvorí vlastne vonkajšiu kostru), ktorý s rakom nerastie, preto sa rak zvlieka. Pancier chráni mäkké vnútorné časti tela. Na hlavohrudi je ústny otvor, zmyslové orgány (aj na tykadlách) a článkované končatiny (5 párov). Prvý pár končatín má mohutné klepetá, ďalšie dva páry majú menšie klepietka. Oči sú na stopkách.

Na spodnej strane bruška sú drobné končatiny, slúžia samičkám na prichytávanie vajíčok. Raky sú oddeleného pohlavia. Vývin je priamy. Bruško je ukončené plutvičkou. Pohyb zabezpečujú svaly na vnútornej strane panciera.

Dýcha pomocou žiabier kyslík rozpustený vo vode.

Cievna sústava je otvorená. Srdce pumpuje tekutinu zo všetkých častí tela smerom dopredu.

Nervová sústava je rebríčková.

Tráviacu sústavu tvorí ústny otvor, žalúdok, črevo a análny otvor. Pri trávení potravy pomáha aj pečeň. Raky sa živia rastlinnou aj živočíšnou potravou.

Video
Vonkajšia a vnútorná stavba tela raka - videá

Zdroje textov a informácií k učivu:

Zdroje použitých obrázkov v učive:

 1. Článkonožce: By Kolihapeltis 01 Pengo.jpg: Peter HalaszStylonurus BW.jpg: Nobu TamuraSCORPIO MAURUS PALMATUS.jpg: Guy HaimovitchBlue crab on market in Piraeus - Callinectes sapidus Rathbun 20020819-317.jpg: WpoppFemale centipede with eggs.jpg: Marshal HedinJohn Kratz - Swallowtail (by-sa).jpg: John Kratzderivative work: Xvazquez, Amada44 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
 2. Križiak z chrbtovej strany: By Didier Descouens (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
 3. Križiak z brušnej strany: © Michael Gäbler / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons
 4. Vonkajšia stavba tela pavúkov: By Kaldari [Public domain], via Wikimedia Commons
 5. Vnútorná stavba tela pavúka: By Spider_internal_anatomy.png: John Henry Comstockderivative work: Pbroks13 (Ryan Wilson) (talk)Modified by Chmee2 [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
 6. Rak riečny: Dragon187 at the German language Wikipedia [CC BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de or GFDL], via Wikimedia Commons
 7. Vajíčka raka: By David Perez (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
 8. Brušná strana rakov: By Lihtsaltmaria (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.