Živočíchy s obrúčkami – obrúčkavce

Ikona prostriedku iDevice Výučba a učenie

Obrúčkavce sú živočíchy s telom zloženým z článkov (obrúčok). Patria sem mnohoštetinavce (nereidka dravá, afroditka ostnitá...) a opaskovce (bahenníky, dážďovky, pijavice...).

Dážďovka zemná (obyčajná)

Žije pod zemou. Má červovitý tvar tela, dorastá do 30 cm. Predná časť je užšia špicatejšia kratšia pred opaskom, zadná je hrubšia, oblejšia a dlhšia za opaskom. Chrbtová strana je tmavšia a oblejšia, brušná je bledšia a ploskejšia. Dážďovky svojou činnosťou prevzdušňujú pôdu a obohacujú ju o organické látky. Telo je pokryté pokožkou (s kutikulou - ochrannou vrstvou) so žlazami, ktoré produkujú sliz, ktorý uľahčuje pohyb v zemi. Dýcha celým povrchom tela (aby sa po daždi neutopila vylieza na povrch). Pohybuje sa sťahovaním svalov, ktoré sú pod pokožkou. Pohybu napomáhajú aj drobné štetinky na povrchu tela.

Video
Dážďovka zemná - video

Tráviaca sústava začína ústnym otvorom na prvom článku, nasleduje hltan, pažerák, vakovitý hrvoľ (niekedy sa nazýva aj žlaznatý žalúdok), svalnatý žalúdok (mechanické rozomieľanie potravy), črevo a análny otvor (na poslednom telovom článku). Živí sa zahnívajúcimi organickými látkami z pôdy alebo jej povrchu.

Cievna (obehová) sústava je zatvorená. Tvorená je dvomi hlavnými cievami - chrbtová a brušná. Chrbtová pulzuje, čím zabezpečuje pohyb krvi (nahrádza srdce) a tým aj rozvádzanie kyslíka a látok. Okrem týchto hlavných ciev má dážďovka aj ďalšie cievy, ktoré sú rozvetvené po celom tele.

Vylučovacia sústava je tvorená lievikovitými útvarmi vo väčšine článkov, ktoré sa zužujú do kanálikov, ktoré vyúsťujú von v nasledujúcom článku. Zabezpečuje vylučovanie nepotrebných látok a splodín látkovej premeny.

Nervová sústava je tvorená nervovými uzlami pospájanými nervovými pásmi. Vytvárajú spolu tvar rebríka, preto ju nazývame rebríčková nervová sústava. Riadi činnosť celého organizmu.

Pohlavné orgány a rozmnožovanie. Dážďovky sú obojpohlavné živočíchy. Spermie sa tvoria v semenníkoch a vajíčka vo vaječníkoch, sú v prednej časti tela. Pri párení (prebieha na jar a v lete) si vymieňajú spermie. Opasok produkuje hlien, ktorý pri párení obklopuje dážďovky a vytvára hnedastý kokón (puzdro) vajcovitého tvaru, do ktorého je vtlačené vajíčko a spermie. Vývin je priamy a vývoj nového jedinca z vajíčka v kokóne trvá asi 3 týždne. Dážďovky pohlavne dospievajú asi v 1-2 rokoch.

Stavba tela dážďovky (podľa obrázka):

 1. črevo
 2. záhyb čreva na zväčšenie jeho plochy
 3. štetiny
 4. pokožka s kutikulou
 5. cievna sústava
 6. vonkajšia vrstva svalov
 7. vnútorná vrstva svalov
 8. prepážka medzi článkami
 9. vylučovací kanálik
 10. lievik vylučovacej sústavy
 11. rebríčková nervová sústava
Video
Anatómia a pitva dážďovky - videáZdroje textov a informácií k učivu:

Zdroje použitých obrázkov v učive:

 1. Dážďovka: By Rob Hille (Vlastné dielo) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
 2. Detail obrúčok so štetinkami: By Mnolf [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
 3. Schéma stavby tela dážďovky: By Reytan (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
 4. Párenie dážďoviek: By kdnewton (Best friends) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
 5. Kokóny dážďoviek: By Clive A. Edwards, The Ohio State University, Columbus. (United States Department of Agriculture) [Public domain], via Wikimedia Commons
 6. Pitva dážďovky: By LenaWild (Vlastné dielo) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.