Nežiaduce cicavce v okolí ľudských obydlí

Ikona prostriedku iDevice Výučba a učenie

Nežiaduce hlodavce

Myš domová

Myši sú malé hlodavé cicavce. Majú špicatý ňufák, zaoblené, takmer bezsrsté uši, guľaté očká, dlhý chvost s krátkymi chĺpkami. Chvost slúži na udržiavanie rovnováhy a termoreguláciu (hospodárenie s teplom). Bez chvosta sú dlhé do 10 cm, chvost má tiež do 10 cm. Žijú ako divé zvieratá, ale sú aj domestikované a takéto sa využívajú najčastejšie na pokusy v laboratóriach, ale aj ako potrava pre teráriové zvieratá. Divé majú hnedosivú farbu srsti, laboratórne sú rôznych farieb, ale najčasejšie sú biele s červenými očami. Nohy majú krátke, ale dokážu sa rýchlo pohybovať a skákať až do výšky 50 cm. Ozývajú sa piskotom. Aktívne sú väčšinou v noci, cez deň sa ukrývajú v úkrytoch. Sú všežravé, ale živia sa hlavne rastlinnou potravou. Žijú v menších spoločenstvách, ktoré vedie samec. Kotnosť trvá 19 - 21 dní, počet mláďat vo vrhu je 3 -14 a samica môže mať do roka 5 - 10 vrhov. Mláďatá sa rodia slepé, bez srsti a bez uší. V 5 - 6 týždňoch sú už v podstate dospelé a sú schopné sa páriť a privádzať na svet potomstvo. V divočine sa nedožívajú ani jeden rok, v ľudských obydliach môžu žiť 2 - 3 roky. Sú závažnými škodcami v ľudských domácnostiach, hospodárstvach a v ich okolí. Spôsobujú škody na poľnohospodárskych plodinách, v skladoch potravín, kontaminujú (znečisťujú) poľnohospodárske suroviny aj potraviny a môžu prenášať rôzne nákazlivé ochorenia.

Video
Myš domová - odchyt živého jedinca - video

Potkan hnedý

Základným znakom je bezsrstý šupinatý chvost, pri tele hrubší, je niečo kratší ako telo. Žije v približne 200 členných skupinách, v ktorých je prísna hierarchia, hlavne v mestách vo vlhkých priestoroch. Jedince v najnižšom stupienku napr. aj ochutnávajú potravu a keď sa neotrávia, až potom konzumujú ostatní. Hlava je spredu mierne zaoblená, oči sú drobné. Ušnicekrátke a slabo osrstené. Srsť na chrbte je sivohnedá až hnedá, na brušnej strane je sivastá. Chvost je zvrchu tmavší než na spodku. Domestikovaný (najčastejšie biely), podobne ako myš, sa využíva na laboratórne účely, ale aj ako potrava pre teráriové zvieratá. Dožíva sa 3-4 roky v laboratórnych podmienkach, v prírode dva roky. Telo má dĺžku 16 - 27 cm, chvost 13 - 20 cm. Hmotnosť je 140 - 500 g, aj viac. Najväčší potkan bol nájdený vo Švedsku v roku 2014, dĺžka tela bola 39 cm. Potkany sú aktívne hlavne v noci, sú veľmi obratné a v nebezpečenstve aj agresívne. Samica odchováva ročne 3 - 5 vrhov. Gravidita trvá 21 - 24 dní, počet mláďat vo vrhu je 4 - 10, rodia sa holé a slepé, pohlavne dospievajú vo veku 1,5 - 4 mesiacov. Potkany sú všežravce - semená rastlín, zelenina, vajíčka vtákov, mäso (napádajú zvieratá až do veľkosti králika). Spôsobujú približne rovnaké škody ako myši.

Video
Potkan hnedý - video


Potkan tmavý (krysa)

Žije po celom svete v suchých a teplých horných častiach budov a v sýpkach (stavby na uskladnenie poľnohospodárskych produktov, hlavne obilnín). Vytvára si hniezdo z vetvičiek a trávy. Sfarbenie srsti je čierne, ale môže byť aj tmavohnedá. Dĺžka tela je 25 cm, chvost má dlhší ako telo. Hmotnosť je 110 - 340 g. Výborne skáče a lezie. Potrava (všežravec) - rastliny, ovocie, hmyz, odpadky, zdochliny, drobné živočíchy... Žije v skupinách s 20-60 jedincov. Často na ňom parazitujú blchy, pomocou nich sa šíril mor. Spôsobujú približne rovnaké škody ako myši.

Video
Potkan tmavý - video


Deratizácia

Deratizácia je likvidácia nežiadúcich cicavcov. Poznáme chemickú, mechanickú a biologickú deratizáciu. Proti myšiam a potkanom musíme bojovať, lebo spôsobujú veľké hospodárske škody a prenášajú nebezpečné nákazlivé ochorenia. Chemický spôsob ničenia je pomocou jedov (je riziko otravy domácich zvierat aj ľudí, hlavne detí). Na mechanickú likvidáciu sa používajú pasce, ktoré myši a potkany usmrtia. Biologický spôsob ničenia hlodavcov je pomocou mačiek, psov a dravcov.


Zdroje textov a informácií k učivu:

Zdroje použitých obrázkov v učive:

 1. Myš domová: By 4028mdk09 (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 2. Myši na potravinách: By H. Zell (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 3. Holíčatko: By ShwSie at en.wikipedia [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons
 4. Myš s holíčatami: By Seweryn Olkowicz [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia Commons
 5. Chov myší v laboratóriu: By real name: Karol Głąbpl.wiki: Karol007commons: Karol007e-mail: kamikaze007 (at) tlen.pl (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 6. Hlodavé zuby myši: By Magne Flåten, Norway (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 7. Potkan hnedý 1: © Salix / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons
 8. Potkan hnedý 2: Ross [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons
 9. Potkanie holíčatá: By Alexey Krasavin [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons
 10. Bezsrsté potkany: By Steve Jurvetson [CC-BY-2.0], via Wikimedia Commons
 11. Biely laboratórny potkan: By Jean-Etienne Poirrier (Flickr) [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons
 12. Potkan tmavý 1: By Kilessan (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 13. Potkan tmavý na vreci: By H. Zell (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 14. Potkan tmavý 2: By Kilessan (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 15. Rozdiely medzi potkanmi: By Illustration by Karim-Pierre MaalejTranslation by Czech Wikipedia user Packa (Rattus.png) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 16. Chemická otrava: © Túrelio (via Wikimedia-Commons), 2010 / , [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 17. Potkan v pasci: By Glogger (Own work (picture I took of Victor Rat Trap)) [GFDL or CC-BY-SA-4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 18. Mačka žerúca myš: By Fabian Köster (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.