Nežiaduce živočíchy v domácnosti a pre človeka

Ikona prostriedku iDevice Výučba a učenie

Živočíchy znehodnocujúce potraviny

Múčiar obyčajný

Múčiar je chrobák, ktorý kladie vajíčka do obilia a múky. Jeho larvy sa nazývajú aj múčne červy. Živia sa obilím a múkou, preto pri premnožení spôsobujú veľké hospodárske škody. Larvy môžu mať aj viac ako 2,5 cm, dospelý chrobák má do 1,8 cm. Larvy obsahujú veľa bielkovín, preto sa využívajú ako výdatný zdroj živín pre teráriové zvieratá a vtáky.

Video
Múčiar obyčajný (videá)Moľa potravinová

Je motýľ kladúci vajíčka do potravín (múka, pekárenske výrobky, ryža, čokoláda...). Larvy potom znehodnocujú potraviny a pri premnožení spôsobujú veľké hospodárske škody. Najlepšia ochrana je udržiavať hygienu a dobre zabalené potraviny. Jej príbuzná moľa šatová spôsobuje škody na látkach z prírodných materiálov.

Video
Larva mole šatovej (video)

Mravec faraónsky

K nám bol dovlečený z Afriky alebo Ázie. Je teplomilný a preto dokáže u nás žiť iba v ľudských obydliach. Meria 2 mm. Živí sa všetkými potravinami a môže prenášať ochorenia. Je veľmi ťažké ho zlikvidovať.

Video
Mravec faraónsky (video)

Mucha domáca

Muchy sú najčastejší nežiadúci hmyz v našich domovoch. Často sadajú na jedlo. Na sebe a vo výkaloch môžu prenášať ochorenia. Potraviny by sme mali pred muchami schovávať.

Video
Mucha domáca (video)

Šváby

Šváby sa vyskytujú v hygienicky zanedbaných priestoroch. Požierajú potraviny a prenášajú ochorenia. Medzi najčastejšie druhy patrí šváb obyčajný, šváb americký a rus domový. Likvidujeme ich chemicky.

Video
Šváb obyčajný (video)

Švehla obyčajná

Švehly sa živia organickým odpadom v domácnosti (omrvinky, rozsypaná múka, zvyšky potravín...) Aktívne sú v noci. Radi žijú vo vlhkom a teplom prostredí. Nespôsobujú veľké hospodárske škody ale ich prítomnosť v domácnostiach môže byť nepríjemná.

Video
Švehla obyčajná (video)

Parazity (cudzopasníky)

Sú živočíchy, ktoré žijú na úkor svojho hostiteľa. Odoberajú mu živiny, živia sa jeho krvou alebo tkanivami. Hostiteľ z nich nemá vôbec žiadny prospech, naopak častokrát mu spôsobujú závažné zdravotné problémy, alebo ho môžu nakaziť ochorením, ktoré prenášajú. Vnútorné parazity žijú vo vnútri tela hostiteľa (pásomnice, hlísty, mrle), vonkajšie na jeho povrchu (vši, blchy, ploštice).

Voš detská

Parazituje vo vlasoch, často sa objavuje v detských kolektívoch. Cicia krv, čím spôsobuje svrbenie. Môže prenášať aj závažnejšie ochorenia. Samička kladie vajíčka (hnidy) do vlasov. Jedinou ochranou pred všou je udržiavať hygienu, ale ani to nezaručí, že človek nedostane vši. Zbaviť sa vši môže byť pomerne náročné. Odstraňujú sa rôznymi chemickými prípravkami z lekárne (šampóny a špeciálne prípravky), vyčesávaním veľmi hustým hrebeňom, ale aj žehličkou na vlasy, ktorá vši a hnidy usmrtí teplom. Kúru na odstránenie vší treba zopakovať po týždni, lebo treba odstrániť aj tie vši, čo sa vyliahli z nezničených hníd.

Video
Voš detská (videá)Blcha ľudská

Parazituje vo vlasoch, cicia krv. Môže prenášať ochorenia. Samička kladie vajíčka do vlasov, z nich potom opadávajú a larvy sa vyvíjajú v organickom odpade. Častými hostiteľmi bĺch sú mačky a psy.

Video
Blcha ľudská (video)

Ploštica posteľná

Cez deň sa ukrýva v škárach, pod nábytkom, madracmi..., v noci vylieza. Cicia krv, čím môže prenášať ochorenia. Prevenciou je hygiena a poriadok. Likvidujeme ich chemicky, ale likvidácia býva náročná.

Video
Ploštica posteľná (video)

Pásomnica dlhá

Pásomnice parazitujú v črevách teplokrvných živočíchov, u človeka v tenkom čreve. Jej telo je zložené z hlavičky a článkov. V koncových článkoch sa vyvíjajú vajíčka, ktoré sa výkalmi dostávajú na byliny, tie zožerie dobytok, z vajíčka sa vyvinie larva a uloží sa (uhor) v svale. Ak zjeme nedostatočne tepelne spracované uhrovité mäso, tak získame pásomnicu, preto treba mäso dobre tepelne spracovať. Nakazený človek má zdravotné komplikácie - bolesti brucha, chudnutie, malátnosť...

Video
Pásomnica v tenkom čreve (video)

Hlísta detská

Žije v tenkom čreve. Samček má 10-20 cm, samička okolo 30 cm. Samičky produkujú až 200 000 vajíčok denne, ktoré sa dostávajú z tela stolicou. Človek sa nakazí neumytou zeleninou, nedostatočnou hygienou, olizovaním prstov, chytaním potravy neumytými rukami... V čreve sa z vajíčok liahnu larvy, ktoré prenikajú cez stenu čreva do ciev. Krvou sa dostávajú do pľúc. Vykašliavaním sa dostávajú do hrdla a prehĺtaním opäť do čreva, kde dospievajú. Nakazený človek trpí horúčkami, bolesťami brucha, chudnutím...

Video
Hlísta detská (video)


Mrľa ľudská

Samček má asi 6 mm a samička je dlhá asi 12 mm. Parazituje v hrubom čreve človeka, najmä detí. Samička vylieza klásť vajíčka do okolia konečníka, čo spôsobuje svrbenie. Vajíčka sa dostávajú škrabaním alebo na toalete na prsty a z nich na kľučky, hračky, predmety... a takto sa šíria. Prevenciou je dodržiavanie hygieny, hlavne umývanie rúk po toalete a pred jedením.

Video
Mrle ľudské (video)


Zdroje textov a informácií k učivu:

Zdroje použitých obrázkov v učive:

 1. Múčiar: By Totodu74 (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
 2. Larvy múčiara: By Pengo (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 3. Larva múčiara: By Rasbak (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 4. Moľa potravinová: By Sarefo (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 5. Larva mole potravinovej: By Simon Hinkley & Ken Walker, Museum Victoria [CC-BY-3.0-au], via Wikimedia Commons
 6. Moľa šatová: By Olaf Leillinger (Own work) [CC-BY-SA-2.5 or GFDL], via Wikimedia Commons
 7. Larva mole šatovej: By Guido Gerding [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 8. Mravec faraónsky s cukrom: By Julian.szulc (Own work) [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons
 9. Detail mravca faraónskeho: April Nobile / © AntWeb.org, via Wikimedia Commons
 10. Mucha domáca: By Dэя-Бøяg (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 11. Detailný pohľad na muchu: By Gladson Machado (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 12. Životný cyklus muchy: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 13. Šváb obyčajný: By Acrocynus (Acrocynus) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 14. Šváb americký: Gary Alpert at the English language Wikipedia [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC-BY-2.5], via Wikimedia Commons
 15. Rus domový: By Lmbuga (Own work) [CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
 16. Švehla obyčajná: Christian Fischer [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 17. Švehla detail: By Денис Береженко (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 18. Voš detská: By Gilles San Martin [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons
 19. Hnida vši: By Gilles San Martin [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons
 20. Vša na vatovej tyčinke: By Eran Finkleעברית: ערן פינקל (Vlastné dielo) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 21. Blcha ľudská: By Powerhauer (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 22. Larva blchy: By Kalumet (self created 11/01/2006) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 23. Ploštica: By Content Providers(s): CDC/ Harvard University, Dr. Gary Alpert; Dr. Harold Harlan; Richard Pollack. Photo Credit: Piotr Naskrecki [Public domain], via Wikimedia Commons
 24. Štípance po plošticiach: By James Heilman, MD (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 25. Pásomnica: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 26. Článok pásomnice: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 27. Hlavička pásomnice: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 28. Hlísta detská: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 29. Hlísty: By Alan R Walker (Vlastné dielo) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 30. Životný cyklus mrle: By Enterobius_vermicularis_LifeCycle_pt-version.svg: Derivative work by André Koehnederivative work: Lampa87 (Enterobius_vermicularis_LifeCycle_pt-version.svg) [Public domain], via Wikimedia Commons

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.