Vnútorné parazity - pásomnice a hlístovce

Ikona prostriedku iDevice Výučba a učenie

Pásomnice

Pásomnice patria medzi ploskavce spolu s ploskulicami (ploskuľami) a motolicami. Pásomnice sú vnútorné parazity stavovcov aj človeka. Dospelé parazitujú v črevách, larvy sa môžu vyskytovať v pečeni svaloch a mozgu. Ich veľkosť je od niekoľkých mm po približne 20 m (v závislosti od druhu). Ich telo je zložené z troch častí - hlavička, krčok a články (2 - 1500). Na hlavičke majú prísavky a háčiky na prichytávanie o stenu čreva. Nemajú tráviacu sústavu - potravu prijímajú celým povrchom tela. Hostiteľovi odoberajú hlavne vitamíny a cukry.

Video
Pásomnica - video

Pásomnice sú obojpohlavné živočíchy. V posledných článkoch sú oplodnené vajíčka, články sa oddeľujú a vychádzajú stolicou von z tela. Vajíčka sa môžu dostať potravou do iných živočíchov (medzihostiteľov). Z vajíčok sa v medzihostiteľoch (bezstavovce aj stavovce) liahnu larvy, ktoré sa prevŕtajú do ciev a krvou sa dostávajú do orgánov (svaly, mozog, koža...), kde vytvárajú uhry (vačky v ktorých je hlavička pásomnice). Z medzihostiteľov sa dostávajú na hostiteľov (stavovce), kde sa vyvíjajú dospelé jedince.

U ľudí môže parazitovať napr. pásomnica dlhočlánková (medzihostiteľom je ošípaná a diviak), pásomnica dlhá (medzihostiteľom je hovädzí dobytok) a pásomnica detská (má 30 - 40 mm, parazituje aj na myšiach a potkanoch, nemusí mať medzihostiteľa a ľudia sa ňou nakazia nedodržiavaním zásad hygieny). Pred pásomnicami sa chránime hlavne dokonalou tepelnou úpravou stravy a hygienou.

Video
Vývin pásomnice: hlodavce ↔ mäsožravce (video)

Hlístovce

Majú červovité nečlánkované telo. Patria sem háďatká (parazity rastlín), hlísty (parazity stavovcov) a mrle (parazity hmyzu a stavovcov). Niektoré druhy žijú voľne vo vode, pôde, machu..., niektoré druhy sú parazitické. Majú vyvinutú tráviacu sústavu. Potravu prijímajú ústnym otvorom a nestrávené zvyšky vylučujú análnym otvorom. Sú oddeleného pohlavia, samček a samička sa od seba odlišujú vonkajším vzhľadom - pohlavná dvojtvarosť. Najvýznamnejšie parazity človeka sú hlísta detská, mrľa ľudská a svalovec špirálovitý.

Pohyb hlístovca
By Bob Goldstein http://labs.bio.unc.edu/Goldstein/movies.html (Vlastné dielo)
[GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons


Hlísta detská

Parazituje v tenkom čreve človeka. Samička má približne do 40 cm, samček do 25 cm. Poškodzuje sliznicu čreva a môže spôsobiť upchatie čriev. Človek sa môže nakaziť nedostatočnou hygienou, hlavne slabo umytou zeleninou.

Video
Hlísty v črevách (len pre silné žalúdky) - video

Životný cyklus hlísty:

 1. dospelé hlísty žijú v tenkom čreve, samička produkuje až 200 tisíc vajíčok denne, dostávajú sa výkalmi von z tela
 2. neinfekčné vajíčka (vpravo) a infekčné vajíčka (vľavo), aby sa vajíčko stalo infekčným prejdú zhruba 2 týždne od jeho vylúčenia stolicou, vajíčka hlíst sa možu nachádzať v hnoji a takto sa dostanú napr. na zeleninu, ak nie je dostatočne umytá pred konzumáciou, môžeme vajíčka aj so zeleninou zjesť
 3. vývin infekčných vajíčok
 4. prehltnutie infekčných vajíčok
 5. v črevách sa liahnu larvy, prevŕtajú sa črevom a nechajú sa unášať krvou
 6. krvou sa dostanú larvy do pľúc, kde sa vyvíjajú 10 - 14 dní
 7. z pľúc sa larvy dostávajú do hrdla cez dýchacie cesty napr. aj kašľom, v hrdle sú prehĺtané, dostávajú sa do čriev, dospievajú a tvoria vajíčka

Tento cyklus trvá 2 - 3 mesiace, hlísty žijú 1 - 2 roky.

Video
Životný cyklus hlísty - video


Mrľa ľudská

Parazituje v hrubom čreve, najmä detí. Dorastá do 12 mm. Samička kladie vajíčka v okolí análneho otvoru, čo spôsobuje nepríjemné svrbenie. Človek sa môže nakaziť nedostatočnou hygienou.

Mrle

Video
Mrle v hrubom čreve (len pre silné žalúdky) - video


Svalovec špirálovitý

Človek sa môže nakaziť nedostatočne tepelne upraveným mäsom, ktoré bolo nakazené larvami (napr. prasačie, diviačie alebo psie mäso), preto by malo byť mäso veterinárne prezreté. Larvy v čreve za niekoľko dní dospejú, samičky sa prevŕtajú do sliznice čreva, kde produkujú larvy. Larvy sa dostávajú krvou do svalov, kde vytvoria kapsulu, v ktorej môžu prežívať aj 30 rokov.

Video
Svalovec špirálovitý - video

Zdroje textov a informácií k učivu:

Zdroje použitých obrázkov v učive:

 1. Pásomnica: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 2. Hlavička pásomnice: Rjgalindo from es [GFDL, CC-BY-SA-3.0, GFDL or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 3. Články pásomnice: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 4. Schéma vývinu pásomnice: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 5. Kreslená pásomnica: See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
 6. Vajíčko pásomnice: By Joel Mills (Vlastné dielo) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
 7. Pohyb hlístovca: By Bob Goldstein http://labs.bio.unc.edu/Goldstein/movies.html (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
 8. Hlísty: By Alan R Walker (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
 9. Životný cyklus hlísty: By Jmarchn [Public domain], via Wikimedia Commons
 10. Mrle: By Erich gasboy [Public domain], via Wikimedia Commons
 11. Životný cyklus mrlí: By Centers for Disease Control & Prevention (CDC, http://www.dpd.cdc.gov/dpdx) [Public domain], via Wikimedia Commons
 12. Larvy svalovca v svale: Froggerlaura at en.wikipedia [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons

Ikona prostriedku iDevice Facebook

Facebook komentáre k E-učebniciam

komentárov k e-učebniciam.sk ☺


© E-učebnicewww.welp.sk www.e-ucebnice.skwelp@welp.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.

E-učebnice sú celé úplne ZADARMO! To platí o všetkej ich funkčnosti, videách, testoch, hrách... a aj o kliknutiach na reklamy, cez ktoré sa snažíme získať prostriedky na ich tvorbu. Ak Vás niektorá reklama zaujme, jej prezretím podporíte tvorbu ďalších e-učebníc a samozrejme Vás to nebude stáť ani cent.
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené s e-učebnicami.